
Polițiștii de la Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgoviște, au descins în două locații: una din municipiul Târgoviște și alta din orașul Găești.
În urma perchezițiilor, oamenii legii au găsit un adevărat arsenal: 5 cartușe cu glonț calibru 7,62×39 mm, 44 de cartușe cu alică/proiectil unic calibru 16, două cutii de cartușe calibru 22 LR, un cartuș de calibru 14,5×114 mm, precum și o cutie metalică plină cu pulbere neagră, folosită pentru confecționarea muniției.
Toate bunurile au fost ridicate și indisponibilizate, iar cercetările continuă pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea regimului armelor și munițiilor.
Reamintim că urmărirea penală este o etapă a procesului penal, iar persoanele vizate beneficiază de prezumția de nevinovăție până la o decizie definitivă a instanței.






