Despre monografia comunei Gura Foii : DRUMUL BASARABILOR = DRUMUL SITARILOR | Cronica de Gaesti
Connect with us

Salut, ce cauți??

Educație și cultură

Despre monografia comunei Gura Foii : DRUMUL BASARABILOR = DRUMUL SITARILOR

“Oricine, cu cat de putina cultura, are de indeplinit o misiune sociala, anume: sa contribuie cu, cunostintele, vointa si puterile sale de munca, la triumful stiintei si al muncii, asupra operei naturii”, astfel isi incepea monografia  comunei natale, inginerul Constantin Chiru, in anul 1925, cand a gasit ca “datorie sfanta”, sa descrie in putine cuvinte, locul unde in “preajma mormantului parintilor mei, am copilarit, am muncit si am ajuns la adanci batranete”, nascandu se astfel, monografia comunei Gura Foii,”localitate frumoasa, manoasa si istorica”.

          Numele localitatii, se pare ca provine de la Polcovnicul Gheorghe zis Foianu, care in anul 1792 isi infiinteaza primul sau camin, pe coasta dealului Bratila sau, o alta varianta ar fi ca numele ar proven i de la  apa Foia(Foita), care se uneste cu apa Bratila si cum primele asezari s au stabilit chiar la gura de varsare a acestei ape, de aici si numele de Gura Foii.

          Indiferent care varianta ar fi reala legata de  acest nume, ne putem mandri cu faptul ca asezarea noastra are o incarcatura istorica si culturala deosebita.

In veacurile trecute , pe cand Curtea Voievozilor avea resedinta la Targoviste, drumul spre Craiova, trecea prin satele Lucieni, Cobia si Bumbuia, traversa tot lungul localitatii Gura Foii si  ajungea in actualul DN 7; acest drum istoric se numea -Drumul Basarabilor.

          Ca particularitate a comunei noastre, amintim un alt drum, de aceasta data, un drum dintr un continent in altul, cu un popas la noi- Drumul sitarilor; din intinsul perimetru al comunei  fac parte si padurile situate pe Platoul dealului Bratila, paduri situate in linia calatoriilor continentale  a sitarilor din Asia in Europa  si inapoiere in Asia, in toate primaverile si toamnele, in mod regulat; toate pamanturile acestor paduri fiind mlastinoase,  atrag faimoasa pasare, foarte dorita de catre vanatorii pasionati;

     

    Autorul monografiei comunei noastre, inginerul Constantin Chiru, a fost stranepotul logofatului Iordache Furduescu, cronicar al veacurilor trecute si autorul unor hrisoave istorice foarte importante , precum“Istoria voievozilor Tarei Romanestii”-unde reproduce istoria a 86 de voievozi din Muntenia cu incepere din anul 1290, cu Negru Voda si pana in anul 1786, la Voievodul Niculae Mavroghenie.

          In anul 1780, scrie un roman istoric si in 1798 scrie un poem  istoric in versuri;  alte documente istorice de importanta nationala precum  -“Talmacirea Preainaltului Hatehumai din leatul 1802, citit in divanul Tarei la 1802” si “Condica cu scrierile invatatului Iordache Furduescu”, au fost donate Academiei Romane de catre  stranepotul  cronicarului, inginerul Constantin Chiru, donatie pentru care a primit multumirile oamenilor de stat, Iancu Calinderu si Dimitrie Sturza.

          In anul 1881, ing. Constantin Chiru a construit, prima fabrica textila din tara; fabrica a  fost pusa in miscare in comuna Gura Foii, sub conducerea unui mester franghier austriac, avand ucenici din comuna si din satele apropiate; fabrica a progresat si materia prima, canepa, era obtinuta din productia proprie obtinuta de pe intinsele proprietati ale inginerului; in anul 1884, fabrica a fost onorata cu vizita ministrului agriculturii, industriei si comertului,  Iancu Campineanu, care a examinat de aproape fabricarea diverselor produse : sfori de toate diametrele si din cele sarmate cu fire de bronz pentru plumbuirea vagoanelor, a sacilor, franghii de la cele mai subtiri pana la cabluri de cele mai mari diametre, diferite impletituri, precum si panza groasa pentru saci; luand esantioane din toate articolele fabricate, ministrul, de la inaltimea tribunei Camerei Deputatilor, a prezentat amanuntit, fiecare articol in parte, lucrat de fiii de sateni romani; acea sedinta a Camerei Deputatilor din ziua de 6 februarie 1884 a fost inregistrata in Monitorul Oficial si in ziarul “Vointa Nationala” nr.743 din 1884, “toate frumoasele discursuri si manifestatiuni” fiind reproduse in intregul lor.

Fabrica a functionat timp de 12 , fiind promotorul  de mai tarziu, al infiintarii unui numar mare de asemenea fabrici mai mici,  care functionau cu lucratori si ucenici din fosta fabrica din localitatea noastra.

          In concluzie, locuitorii comunei Gura Foii, nu pot sa fie decat mandri de inaintasii lor, care au ridicat aceasta asezare “frumoasa si manoasa”, care  au pus  in lumina  valorile sale materiale, morale si spirituale.

 

 

Bibliografie: Constantin Chiru, ”Monografia comunei Gura Foii din judetul Dambovita”, Bucuresti, Tipografia Curtii Regale, 1925, p.1-45

 

 

                                                                   Bibliotecar,

                                                                             Mariana Lixandroiu

 


Adauga un comentariu

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Reclamă
Reclamă Enescu Supermarket
br />
Reclamă