Oaspeți din Europa la ,,Șerban Cioculescu" | Cronica de Gaesti
Connect with us

Salut, ce cauți??

Educație și cultură

Oaspeți din Europa la ,,Șerban Cioculescu”

Proiectul  ”Let’s be green together!”, Erasmus+ KA2,  se apropie de final! După doi ani de colaborare, partenerii din cele 5 țări europene au venit la Găești în cadrul ultimei întâlniri transnaționale de proiect în perioada 15-17 mai 2019. Pe durata celor trei zile de lucru, coordonatorii de proiect din Italia, Spania, Polonia, Lituania și România, însoțiți de colegii lor, au vizitat școala, au adresat întrebări legate de sistemul de învățământ din România și au pus la punct detalii legate de proiect și întocmirea raportului final. S-a făcut un bilanț al tuturor activităților desfășurate, s-a discutat calitatea produselor comune realizate și durabilitatea rezultatelor și au fost pregătite principiile  în vederea obținerii certificatului ”The Eco- friendly School”.

Proiectul european ”Let’s be green together!”  derulat cu succes sub coordonarea Școlii Gimnaziale ,,Șerban Cioculescu”, este un proiect interdisciplinar ce combină probleme de protecția mediului, reciclare și prevenirea risipei de resurse ( în special apă, hrană și energie) cu dezvoltarea tehnică și abilitățile de gătit. Prin activitățile pe care le-am desfășurat la nivel local și internațional, am încercat să îi învățăm pe elevii noștrii, că protejarea naturii nu este o îndatorire plictisitoare, că reciclarea poate fi amuuzantă și economisirea apei, hranei și energiei înseamnă că protejăm Pământul. Ne dorim ca impactul acestui proiect să se producă nu numai asupra elevilor noștri ci și asupra comunității locale și vom continua să organizăm activități sub deviza Let’s be green together!”

 Prof. Cornelia Stan

 

 

 

Articol publicat de

Redactor sef

Adauga un comentariu

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Facebook

Enescu Supermarket

Alte articole

Evenimente

Firavă, epuizată de lupta crâncenă pe care o duce, de ceva vreme, cu cancerul, tânăra profesoară Mioara Piciu are mare nevoie de ajutorul nostru....

Evenimente

În această dimineață,  un elev în vârstă de 17 ani a fost acroșat de un autoturism (condus de un barbat in varsta de 67...

Evenimente

George este un tânăr de numai 25 de ani, foarte bolnav, care se zbate pentru supraviețuire. Sistemul sanitar din România nu-l consideră prioritate. Banii...

Evenimente

Cetățenii lăsați fără becuri în scările blocului s-au hotărât să-l caute pe hoț, ca să-i facă un cadou: un sac plin cu becuri. „Ne-am...

Advertisement Enescu Supermarket