Contactează-ne pe

Găeşti, pistă de raliuri mortale!

Publicat în data de

- 960 vizualizări


Accident cumplit azi-noapte în oraşul nostru, în dreptul ARCTIC. Un tânăr de 20 de ani împreună cu fratele său de 21 de ani au dorit, se pare, să încerce puterea „cailor” unui BMW proaspăt achiziţionat. Au depăşit două autoturisme, iar în faţa Fabricii de Frigidere, un câine le-a tăiat calea.(Imaginile sunt filmate de către camerele de luat vederi ale unităţii găeştene.) Având o viteză estimată de martori de 170-180 km/oră, Alin Dumitraşcu a frânat brusc şi s-a izbit violent de alte 3 autoturisme din parcarea fabricii. Cei care au fost depăşiţi au sunat imediat la 112 cerând ajutor. Poliţia a sosit, ISU-descarcerări a sosit, doar ambulanţa a venit după 40 de minute de la Târgovişte, întrucât ambulanţele Găeştiului erau plecate la alte urgenţe. ISU nu a putut interveni fără medici şi, uite aşa, viaţa tânărului de numai 20 de ani s-a scurs acolo. La Serviciul Urgenţe s-a încercat stabilizarea băiatului care era deja în comă profundă. A fost aspirat zeci de minute în şir şi a fost trimis la Spitalul Floreasca din Bucureşti, unde a şi decedat în această dimineaţă. Fratele său a avut mai multe traumatisme şi o fractură claviculă stânga, dar tot timpul a fost conştient. Cei care l-au scos dintre fiarele contorsionate spun că nici el şi nici fratele care şofa nu purtau centura de siguranţă. BMW-ul era cumpărat la a treia mână, era înmatriculat în Bulgaria şi în acte aparţinea unui cetăţean bulgar. Asigurarea, de asemenea. Tocmai de aceea, proprietarii maşinilor borşite în parcarea Arctic s-ar putea să şi le repare singuri şi nu este drept.

Din rubrica…

Unde dai şi…unde crapă!

După ce tinerii au fost trimişi la spital, mare le-a fost uimirea oamenilor legii să descopere sute de kilograme de cupru (furat de la Arctic) răspândit peste tot din maşina lovită a unui salariat care, cu tupeu, şi-o parcase la vedere. În acea noapte, omul nostru, pe numele lui Marin Ion, avea o avere în automobilul său. Cuprul urma să fie vândut probabil tot acolo unde l-a vândut de obicei. Din sursele noastre, în Arctic s-a creat o adevărată reţea de hoţi care acţionează cu ajutorul firmelor de pază. Cum altfel să fi putut scoate atâta cupru tocat mărunt? Chiar să fi ajuns marele ARCTIC sat fără câini? Ne îndoim.

Publicitate
Loading...
Spune-ți părerea

Adaugă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Noutăți

Anunţ important făcut de Radu Georgescu, primarul comunei Gura Foii: „AŞTEPTĂM CU NERĂBDARE REALIZAREA ACESTUI PROIECT!”

Articol scris de

Satul Bumbuia din comuna Gura Foii va avea un modern cămin cultural! Acesta este noul proiect la care lucrează administraţia locală condusă de primarul Radu Georgescu.

Cu documentaţia finalizată, edilul aşteaptă acum ofertele pentru importanta investiţie scoasă la licitaţie de Compania Naţională de Investiţii: „Am reusit sa actualizăm documentația economică pentru obiectivul Reabilitare Camin Cultural Bumbuia Gura Foii si a fost scos la licitație de catre CNI în data de 19.09.2019 cu termen de depunere a ofertelor 29.10.2019. Obiectivul are valoare de 1.004.945 lei fara tva. Ofertele se depun exclusiv online!!! Asteptam cu nerăbdare realizarea acestui proiect, fiind singurul cămin cultural din comuna noastra”, a scris Radu Georgescu pe pagina sa de Facebook.

Citește articolul

Noutăți

PETREŞTI: Luni se deschide Grădiniţa de la Greci! „NE CEREM SCUZE PENTRU DISCOMFORT, DAR…”

Articol scris de

Va fi sărbătoare luni, 23 septembrie, în satul Greci din comuna Petreşti. Preşcolarii se vor putea reîntoarce la grădiniţă, în condiţii excepţionale, acolo unde îi aşteaptă doamnele educatoare, dar şi foarte multe activităţi, jocuri şi jucării.

Activitatea începe cu două săptămâni mai târziu din cauza lucrărilor de reabilitare care s-au prelungit, din cauza – spune primarul Lucian Daniel Andrei – birocraţiei şi a mersului greoi al documentelor.

„Ne apropiem de finalizare. Se fac acum ultimele retusuri, însă trebuie să ştiţi că grădiniţa a fost reabilitată la standarde europene. Regretam ca nu a fost finalizata la inceputul anului scolar si ne cerem scuze pentru micul discomfort. Primaria, dupa cum stiti, a depus toate eforturile, dar birocratia din Romania a excelat si de data aceasta”, a precizat Andrei Lucian Daniel, primarul comunei Petreşti.

 

Citește articolul

Anunțuri

PRIMARIA GAESTI: Proiectele de hotarare ale lunii septembrie

Articol scris de

Potrivit prevederile art.133  alin.( 1 )din OUG 57/2019 –Codul Administrativ  ,  consilierii locali sunt  convocati in  sedinta ordinara   in data  de  25.09.2019 , ora 17   la sediul Consiliului Local  Gaesti .

Pe ordinea de zi se afla urmatoarele puncte :

1.- Proiect de  hotarare privind aprobarea    investititiei ,, extindere  conducta cu alimentare  cu  gaze pe  Fundatura  Alexandrescu , initiator  , primar  Gheorghe  Grigore ;

2.-Proiect de hotarare privind  aprobarea  indicatorilor  tehnico – economici  ,, Reabilitare  termica blocuri locuinte  in orasul  Gaesti , initiator  , primar  Gheorghe  Grigore ;

3. – Proiect de hotarare privind desemnarea reprezentantului  Consiliului Local Gaesti pentru  utilizarea aplicatiei  RENNS  , initiator  , primar  Gheorghe  Grigore ;

4)   – Proiect de   hotarare privind aprobarea regulamentului  de organizare si  functionare a ,, Centrului de zi pentru persoane  varstnice ,, initiator  , primar  Gheorghe  Grigore ;

5) – Proiect de   hotarare privind desemnarea reprezentantilor     Consiliului Local Gaesti in Consiliul de Administratie al Colegiului National ,, Vladimir Streinu ,,    cat si in Comisia  pentru evaluarea  si  asigurarea  Calitatii,  in anul scolar  2019-2020- initiator  , primar  Gheorghe  Grigore ;

6) – Proiect de   hotarare privind desemnarea reprezentantilor     Consiliului Local Gaesti in Consiliul de Administratie al Liceului Tehnologic ,,Iordache Golescu  ,,   cat si in Comisia  pentru evaluarea  si  asigurarea  Calitatii in anul scolar  2019-2020- initiator  , primar  Gheorghe  Grigore ;

7) – Proiect de   hotarare privind desemnarea reprezentantului    Consiliului Local Gaesti in Consiliul de Administratie al Liceului Tehnologic ,, Dr. C . Angelescu  ,,   cat si in Comisia  pentru evaluarea  si  asigurarea  Calitatii in anul scolar  2019-2020- initiator  , primar  Gheorghe  Grigore ;

8 ) – Proiect de   hotarare privind desemnarea reprezentantantilor    Consiliului Local Gaesti in Consiliul de Administratie al Scolii Gimnaziale  ,,Serban Cioculescu  ,,   cat si in Comisia  pentru evaluarea  si  asigurarea  Calitatii in anul scolar  2019-2020- initiator  , primar  Gheorghe  Grigore ;

9) – Proiect de   hotarare privind desemnarea reprezentantantii    Consiliului Local Gaesti in Consiliul de Administratie al Scolii Gimnaziale  ,,Radu cel Mare   ,,   cat si in Comisia  pentru evaluarea  si  asigurarea  Calitatii in anul scolar  2019-2020 – initiator  , primar  Gheorghe  Grigore ;

10) – Proiect de   hotarare privind desemnarea reprezentantului    Consiliului Local Gaesti in Consiliul de Administratie al Gradinitei ,, Inocenta ,,  si in Comisia  pentru evaluarea  si  asigurarea  Calitatii in anul scolar  2019-2020 – initiator  , primar  Gheorghe  Grigore ;

11) – Proiect de   hotarare privind desemnarea reprezentantului    Consiliului Local Gaesti in Consiliul de Administratie al Clubului Copiilor  cat si in Comisia  pentru evaluarea  si  asigurarea  Calitatii in anul scolar  2019-2020 – initiator  , primar  Gheorghe  Grigore ;

 

PRIMAR  ,

Jr, Gheorghe  Grigore

Citește articolul

Noutăți

© Copyright 2011-2019. Toate drepturile rezervate!

Visitor Counter CAA Design - Web Design