I-A BĂTUT DE I-A RUPT! Scor demn de arenele de tenis la Valea Mare, PCM Ungureni pleacă acasă cu un scor rușinos

Meci de zile mari făcut de cei de la Flacăra Valea Mare azi, care au primit vizita echipei plasate pe locul secund în Liga 5 vest, PCM Ungureni.

Pasele s-au legat ca la echipele de liga campionilor, mingea circulând pe la toți jucătorii iar fazele s-au succedat cu o rapiditate ce nu le-a lăsat prea multe obțiuni adversarilor. Veniți să scoată un egal pe terenul celor de la Valea Mare, PCM Ungureni a fost repede redusă la tăcere, după ce Stănică Alin a deschis scorul în minutul 12, iar dezolarea s-a lăsat după golul de 2-0 al lui Petrică Alex, disensiunile din interiorul echipei adverse ieșind acum la iveală.

Penaltyul acordat gazdelor în minutul 29 l-a făcut pe antrenorul celor de la PCM să amenințe că-și retrage echipa de pe teren, acuzând un arbitraj defavorabil, însă i-a mai venit inima la loc după ce Bebeto Dragoș a ratat lovitura de la 11 m.

Atacurile celor de la Valea Mare au continuat însă la fel de puternic, iar minutul 37 avea sa aducă cel de al treilea gol, prin intermediul lui Piciu Andrei. Pauza nu le-a priit deloc vizitatorilor, lucrurile continuând la fel de defectuos ca și în prima repriză, încercându-se chiar și cumpărarea meciului pentru un egal, golaverajul lor având clar de suferit dacă meciul ar fi continuat la fel.

Deși mai puțin alert, schimbul de pase al gazdelor a pus la grea încercare portarul adversarilor, acesta având și multe intervenții salvatoare, fără de care echipa ar fi sfârșit cu un rezultat mult mai rușinos. Mihai Mihuț și Ionuț Mușeu au zguduit din nou plasa porții adverse, lăsând ca în minutul 89, Bebeto Dragoș să-și ia revanșa pentru ratarea din prima repriză, și să stabilească scorul final la un 6-0 greu, dacă nu imposibil de anticipat înaintea meciului.

Dacă în mod normal reușeam să identific un jucător al meciului, de data asta mi-e greu să fac asta, întreaga echipă a celor de la Valea Mare jucând ordonat, atât pe atac dar și pe apărare, reușind să facă trecerile de balon de pe un flanc pe altul cu o viteză ce a năucit apărarea ungurenilor, fără însă a obosi proprii atacanți, pasând în fazele decisive ca la rugby, către spate, reușind astfel să aibă o fază de atac fără niciun dubiu de ofsaid.

Practic, la ce nivel au jucat cei de la Flacăra azi, adversarii au avut parte de posesia balonului numai când au fost nevoiți să scoată mingea din propria poartă și să o repoziționeze la mijlocul terenului. Dacă timpul vă permite, mergeți să-i vedeți jucând acasă și nu o să regretați timpul petrecut la Valea Mare. După această etapă, Flacăra Valea Mare rămâne tot pe locul 3, cu 62 de puncte, apropiindu-se la doar 3 puncte de adversarii de azi, având însă un golaveraj aproape dublu față de aceștia.