ADEVĂRUL DESPRE COMPLEXUL SPORTIV AL TINERETULUI ÎN GĂEŞTI! Riscăm să pierdem cea mai mare investiţie a ultimilor ani? AFLĂ POVESTEA DIN SPATELE ”ŢĂRUŞULUI”!

”Ţăruşul” batut  la  Complexul Sportiv al oraşului a creat valuri în politica locală. Deşi primarul Iacobuţă şi-a asumat cu surle si trâmbiţe, in presa aservită, acest proiect aşteptat de mare parte a cetăţenilor, consilierii PNL îl acuză atat de plagiat, dar şi de boicotarea initiativei care le apartine. Primarul  a solicitat anularea Hotariarii CL Gaesti la  Prefectură.

Uitand  de propriul demers, imediat după pierderea alegerilor prezidenţiale de către Victor Ponta, edilul Găeştiului i-a asigurat pe oameni că va începe lucrările la Complexul Sportiv, fără să aibă însă la bază o hotărâre legală a Consiliului Local, întrucât aceasta tocmai fusese invalidată de Instituţia Prefectului.  De aceea, iniţiativa ”ţăruşul” este catalogată drept populistă de către consilierii locali PNL, aşa cum reiese dintr-un interviu în exclusivitate, din care veţi afla cum primarul una scrie in acte  catre Prefect   si alta arata in poza cetatenilor  din oraşul nostru, arognadu-si  merite care nu-i apartin.

Redam mai jos interviul cu Aurel Bojin, consilier local PNL, iniţiator al proiectului ”Complexul Sportiv al Tineretului”

 

aurel-bojin

Rep: Cum a aparut ideea Complexului Sportiv în Găeşti?

– Iubitorii sportului din orasul nostru au nevoie de o zona de agrement si conditii optime pentru practicarea diferitelor discipline sportive, si aici ma gandesc in special la tineri. In luna mai 2014, in Consiliul Local s-a discutat ca zona de amplasare a Salii de sport a orasului sa fie in incinta Liceului Tehnologic “Dr. C. Angelescu”. Atunci, am venit cu propunerea sa alocam o suprafata de cca. 30 000 mp din  cei  100 000 mp ce apartin  Primariei, pentru infiintarea “Complexului Sportiv al Tineretului”.

Toate investitiile in sport pe care le vom derula pe viitor, precum: bazinul de inot, sala de sport, patinoar, terenuri de joc in aer liber pentru practicarea unor discipline sportive  ca: volei, baschet, handbal, tenis de camp, minifotbal,  pista de carting s.a., sa fie amplasate in acest “Complex Sportiv al Tineretului”. Aici avem spatiu suficient, inclusiv pentru locuri de  parcare.

Ca initiator de proiect, am urmarit doua obiective;

  1. Dezvoltarea acestor investitii  intr-un concept unitar, intr-o zona dedicata practicarii sportului (exista riscul ca astfel de constructii sa fie amplasate haotic, pe raza orasului, in functie de interesele de moment ale factorilor de decizie).  Amplasandu-le  inr-un singur loc, vom avea costuri semnificativ mai mici pentru crearea infrastructurii si asigurarea utilitatilor.
  2. Al  doilea obiectiv a fost nevoia de a oferi deschidere orasului, a da  sansa cartierului “Vaideiasca”  sa beneficieze de dezvoltare economica. Realizarea acestor investitii vor atrage multi iubitori ai sportului. Am propus ca acest Complexul Sportiv sa beneficieze si de un parc de agrement, iar agentii economici sa poata dezvolta investitii in servicii si in spatii comerciale. Astfel, vom putea crea  locuri de munca.

Rep: Cand a fost aprobat in Consiliul Local acest proiect?

– Am supus atentiei colegilor din Consiliul Local proiectul de hotarare in sedinta extraordinara din 06.06.2014. Proiectul s-a bucurat de  sustinerea majoritatii consilierilor, fiind aprobat cu 15 voturi pentru si unul impotriva. Astfel, s-a adoptat  Hotararea de Consiliu Local nr. 51, care prevede infiintarea  Complexului Sportiv al Tineretului.

proiect bojinexpunere motive

Rep: Pe ce motiv a fost atacat acest proiect de Prefectură, la solicitarea primarului Dan Iacobuta?

– Sincer, atat eu, cat si ceilalti colegi – consilieri locali, am  fost neplacut surprinsi de initiativa d-lui primar,  de a solicita, prin adresa nr. 9308/18.06.14, anularea aceastei  hotarari.                                Prefectura Dambovita  a Iuat act si a emis adresa nr. 4965 / 24.07.2014 catre Consiliul Local Gaesti, prin care  solicita  revocarea hotararii privind construirea Complexului Sportiv, cu riscul de a fi actionat in instanta Consiliul Local, pentru nerespectarea solictarilor venite de la Prefect, motivele invocate fiind votarea proiectului intr-o sedinta extraordinara si faptul ca Primaria nu ar avea bani.

iacobuta ataca proiectuliacobuta ataca proiectul pag2

Astfel, s-a ignorat faptul ca initial  am depus proiectul spre dezbatere in sedinta ordinara, dar Primaria a refuzat intocmirea documentatiei, facand  precizarea ca este o investitie cu un orizont de implementare cu termen mediu si lung.

Grav este faptul ca solicitarea Prefecturii Dambovita, de revocare a hotararii, este in vigoare, conform cerintelor domnului primar Iacobuta Dan.

 

Adresa Prefectura-Consiliu privind sportivii si Complexul sportivAdresa Prefectura complex sportiv pag 2

Cum comentati faptul ca Dan Iacobuta isi asuma acum proiectul?

– Faptul ca  dumnealui a considerat oportun sa iasa in presa locala, acum cateva zile, cu un articol in care “povesteste cum a infipt primul tarus la noul Complex Sportiv –marcand teritoriul” , este comic si mai putin important. Insa  este revoltator ca a solicitat anularea Hotararii de Consiliu Local la Prefectura Dambovita, astfel ca  orasul Gaesti sa nu beneficieze de construirea unui  Complex Sportiv.

piatra-de-temelie-tarusul

Maniera de a-si insusi realizari care nu-i apartin  sunt o practica curenta a domniei sale, va dau doar cateva exemple: “Extindere hala productie la Arctic SA mentionata in bugetul local” si crearea de noi  locuri de munca tot la Arctic, “Extindere si modernizare canalizare”, “Proiectul de reabilitare a Spitalului Orasenesc”, chiar si investitiile de la Colegiul National “Vladimir Streinu.  Dar probabil dumnealui considera ca plagiatul este acceptat la orice nivel. M-as bucura sa vad realizari proprii si de anvergura pentru oras, pentru că sunt atat de multe de facut (centura ocolitoare a orasului, un parc industrial pentru atragerea investiorilor, anveloparea blocurilor).

Motivul  pe care l-a invocat pentru anularea hotararii este de-a dreptul stupid.  Nu  a contestat oportunitatea investitiei, ca doar  si-a facut poza cu” tarusul infipt in poenita”, ca piatra de temelie a Complexului Sportiv. Eu consider ca in spatele acestui gest a stat  faptul ca noi, consilierii locali, “indraznim” sa avem  initiative. Acest lucru il tulbura foarte tare.

Ma surprinde  ca dl. Primar este inca  tributar unor metehne demult apuse. Sincer, nu-l credeam atat de lipsit de imaginatie sa conteste aceasta initiativa, dar  ulterior sa se afiseze in public ca un mare artizan si “ctitor” de obiective sportive .

Cred ca a sosit timpul ca administratia publica locala, sa manifeste  deschidere si sustinere pentru toti cetatenii care pot face ceva pentru oras, sa fie incurajati sa puna umarul, ca pe viitor localitatea sa cunoasca o dezvoltare sociala, economica, culturala si sportiva. Primaria, prin parghiile pe care le are, trebuie sa contribuie la cresterea nivelului de trai si a calitatii vietii in oras si sa se ridice la nivelul asteptarilor.

Imi doresc ca oamenii sa nu mai fie nevoiti sa migreze spre  orasele limitrofe pentru  gasirea unui loc de munca sau, mai grav, sa plece din tara, pentru ca nu vad un viitor aici. Este trist ce se intampla, dar sunt increzator ca lucrurile se vor aseza  in matca lor fireasca. Acest oras are potential, datorita  pozitionarii geografice si a locuitorilor sai.

Orasul are oameni minunati, care si-au dovedit harnicia, o mare parte lucreza zi de zi  in cea mai mare fabrica din tara in domeniul electrocasnicelor,  contribuind la realizarea brand-ului “ARCTIC”,   atat de apreciat in tara si  strainatate.

Cred ca printr-o administaratie publica eficienta,  Gaestiul  poate fi  plasat in continuare ca  interesant pe harta tarii,  astfel putem atrage noi  investitii, iar  oamenii isi vor gasi un rost aproape de casa, in orasul lor. O vorba spune “ca un oras prospera, atunci  cand si cetatenii sai prospera”,  dar este nevoie ca oportunitatile locale sa fie valorificate.

 

 

Cronica de Gaesti

ISTERIE ÎN JUDEȚ! Prinși cu carne în portbagaj, s-au ales cu dosare penale!

Bâlbâiala autorităților continuă, după confirmarea pestei porcine africane în Lucieni și instalarea isteriei printre oameni. …

One comment

  1. Am citit cu interes intreviul vostru, dar se cer raspunsuri si la alte intrebari nepuse.
    De ce atat de tarziu aceste precizari?
    In iulie s-a raspuns de catre prefect, iar acum acela a plecat dintre noi.
    Tarusul s-a batut de ceva timp. Ce v-a oprit sa iesiti si sa spuneti presei adevarul?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *