Găeşti. Din lumea celor fără casăCâţiva oameni ai străzii sunt şi prin Găeşti. Adăpostul lor de noapte este staţia de la Non Stop din  Piaţa „Sfântul Ilie”, scările de bloc, podurile, gara, parcul sau numai Dumnezeu ştie pe unde ar mai putea fi. Sunt campionii nopţilor albe, nu-i monitorizează nimeni, nu interesează pe nimeni dacă mâine dau colţu’ în mijlocul drumului. Nu există nicio diferenţă între ei şi câinii maidanezi. Primesc câte un „întăritor” de la oamenii „de bine”, nicidecum un sandvici şi un ceai cald, înjurături, îmbrânceli. Sunt degradaţi moral şi fizic din cauza consumului excesiv de alcool şi nu mai au nicio speranţă. În fapt, nişte oameni şi ei! Huliţi şi batjocoriţi de societate, acceptă orice compromis pentru 1 leu. Mimi Dumitrescu are 67 de ani. A fost crescută la Casa de Copii din oraşul nostru. După ce a împlinit 18 ani, a primit o garsonieră în blocul fabricii de confecţii  „Înfrăţirea” de pe Târgoviştei, dar toţi locatarii au fost evacuaţi şi blocul vândut în urmă cu mai mulţi ani. Iat-o şi acum pe drumuri, deja bătrână şi mai mereu într-o stare bahică avansată. Nu are casă, nu are masă, nu are pe nimeni şi banii pe care îi cerşeşte îi bea de supărare. Steliana Vlăican de la Compartimentul de Asistenţă Socială a Primăriei Găeşti, spune că „se va găsi o soluţie în scurt timp. Se va amenaja o cămăruţă cu patru paturi de campanie, chiar în piaţă, acolo unde au avut biroul cei de la Protecţia Plantelor Târgovişte. Cum îşi vor ridica bunurile, vom amenaja adăpostul”, a subliniat funcţionara primăriei. Din cauza condiţiilor meteo vitrege, un adăpost improvizat pentru oamenii străzii este imperios necesar.Chiar şi pentru patru oameni, cu toate că sunt mai mulţi pe cărare. Rămâne de văzut cât de repede le pasă autorităţilor de aceste suflete rătăcite.

 

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gHj0Gb2DDuY[/youtube]

 

 

 

 

 

Articol adaugat de Mariana Ionescu

Cronica de Gaesti

Caz uluitor în Găeşti! COPIL DE 12 ANI, VÂNDUT CA SCLAV DE PROPRIUL TATĂ! Autoritățile au intrat în alertă maximă!

  Se întâmplă în Găeşti, în anul de grație 2019! Un băiețel de 12 ani, …

11 comments

 1. Pot sa-mi permit sa fac o mica rectificare? Femeia asta nu are 67 de ani, ci cu vreo zece mai putin, dar asta nu e important. Nu sunt de acord cu astfel de apucaturi si cu faptul ca sunt asistati social, dar daca ma gandesc ca poate asta e destinul ei, caut sa o inteleg. Consider ca fiecare om vine in viata cu o misiune precisa de indeplinit. Poate misiunea ei e tocmai de a ne face pe noi sa iubim omul indiferent de conditia sociala. De schimbat ea nu mai poate fi schimbata chiar daca va primi o locuinta. Naravul din fire n-are lecuire!
  Imi permit sa dau primarului o idee, care mi-a venit chiar azi in minte trecand pe langa blocurile de la uzina. In vremea cand uzina era a statului roman si functiona, acolo era un cartier de locuinte, cu nefamilisti in blocul din fata si familisti in cele din spate. Utilitatile erau asigurate de uzina. Dupa ce aceasta a fost vanduta , ca de altfel tot ce functiona, aceste blocuri au ramas fara administrator, s-au degradat, iar acum sunt devastate. Fara geamuri, fara nimic.
  Cred ca valoare mare nu au si ca s-a vrut sa fie lasate sa se degradeze, dar un bun gospodar le poate cumpara pe mai nimic si renova. Poate nu pentru aceasta nefericita, dar pentru ca altii sa nu ajunga in situatia ei. 

  • Este nascuta in anul 1945. Asa ne-a declarat Steliana Vlaican.

   S-a nascut in Bucuresti si a fost abandonata. A crescut la Casa de Copii din orasul nostru. Ca atare, are 67 de ani. 🙂

   • Eu nu pun la indoiala informatia pe care ati primit-o, dar asa stiu eu. Sa nu face-ti confuzie intre Oprica si asta. Oprica are aproape 70 de ani, dar nu a fost la casa de copii si are casa.
    De fapt are mai putina importanta varsta femeii. Cazul ei si al multora e dramatic.

 2. Oamenii străzii nu sunt maidanezi asa k sper sa ii ajute si pe ei cineva pana la urma

 3. Cand a fost vanduta uzina, crede-ma ca nu mai functiona……poate a fost adusa intentionat in starea de nefunctionare ca apoi sa fie vanduta. Nu este o idee rea dar este o investitie mult prea mare. Cladirea este destul de degradata.
  De unii oameni ai strazii am mila, de altii nu. Sunt din pacate foarte multi care au ajuns in aceasta situatie si din cauza lor.
  Ganditi-va ca sunt foarte multi tineri care ar avea nevoie de ajutorul statului prin astfel de locuinte sociale pentru ca nu au posibilitatea sa se incadreze la un credit bancar din cauza salariilor de mizerie si  a conditiilor drastice impuse de banci………….ganditi-va ca sunt studenti care au conditii  mizerabile in timp ce puscariasii au conditii de lux si mai au si o gramada de drepturi.
  Lista ar putea continua……………dar traim in Romania si din pacate aceste lucruri sunt “nesemnificative” pentru autoritatile noastre.

 4. Gheo, da, ai dreptate, uzina, ca si fabrica de frigidere au fost aduse intentionat in stare de faliment inainte de a fi vandute! De catre cine? De muncitori? Puteau ei asta? Hai ca ne intalnim la aceeasi adresa. :), :).
  Blocurile sunt, intr-adevar degradate, dar sunt in picioare, au pereti. Nu e ca si cand o iei de la fundatie.
  Bine, eu vorbesc, dar nu cunosc situatia lor juridica. Era o idee care mi-a venit trecand ieri prin fata lor ( nu trec des pe-acolo) si fara sa vreau mi-am aruncat privirea spre ele si am vazut o imagine dezolanta cu niste cladiri inalte, cu toate geamurile facute tandari. 
  Avem noi , ca natie, o gena care ne indeamna sa distrugem tot, sa furam, sa ne invidiem, sa nu ne pese de suferinta celuilalt. 
  Sunt de acord cu tot ce ai spus si crede-ma, cunosc foarte bine cat de greu ii e unui tanar proaspat absolvent de facultate sa-si gaseasca de munca si sa-si poata cumpara o casa. Se indatoreaza la banci pe toata viata, asta daca salariul de proaspat absolvent ii permite. Nu vorbesc de copiii de bani gata, ci de cei care fac niste sacrificii pentru a invata.
   Pe oamenii strazii, nu-i judeca prea aspru, gandeste-te ca poate asa au fost ursiti. Asta e lectia lor! Gandeste-te ce putem noi face pentru ca acei oameni sa nu mai fie nevoiti sa doarma in ger, sa bea, sa fure, sa omoare. Pentru ei viata e o lupta zilnica pentru supravietuire. Pentru ea sunt capabili de orice. In bautura gasesc o clipa de fericire. Pentru ei conteaza! Ii esti prieten si nu te uita daca ii aduci o astfel de clipa.
  Oamenii acestia, asa cum spunea mai sus DragneFlorin, nu sunt maidanezi, aluzie facand desigur la otravirea cainilor de pe strazile orasului. Si nu uita, unii fac fapte antisociale tocmai pentru a intra in puscarii si a-si asigura in felul acesta traiul. Asa s-a ajuns in tara noastra care se zice ca e democrata. Prefera sa-si piarda libertatea, dar sa aiba unde dormi la noapte.

  Avem un consiliu local, un primar, ei sunt factor de decizie la nivel de oras. Cert e ca trebuie facut ceva, daca au suflet si le pasa. 

 5. Aura, am zis ca de unii mi-e mila de unii nu pentru ca si-o mai fac si cu mana lor. O sa-ti dau un exemplu si sper sa nu supar admin-ul ca “bat” campii 🙂

  Cand am cumparat apartamentul aici in Bucuresti, in spatele blocului este un cort pe 3 locuri de parcare unde sta o femeie trecuta de 50 ani. M-a ingrozit afland ca sta acolo de peste 7 ani si m-am gandit ca autoritatile sunt fara mila. Apoi i-am aflat povestea : A stat in blocul meu dar neavand bani, sot, copii, a acumulat datorii foarte mari si asociatia de proprietari i-au scos la vanzare apartamentul . Fratelei ei care sta in acelasi bloc cu noi s-a oferit sa-i plateasca datoriile dar sa-i lase apartamentul lui. Nu a vrut si uite asa a ajuns sa stea de mai bine de 7 ani in acel cort. Au venit autoritatile : politie, protectie sociala, ADP pentru ca sta pe locurile de parcare abuziv, au incercat s-o convinga s-o duca la un centru, azil si de fiecare data a tipat, urlat, a facut scandal si tot nu a plecat de acolo. Am intrebat administratorul daca ar primi mancare daca ii duc. Mi s-a spus ca ar accepta.Pot spune ca si-a facut-o cu mana ei pentru ca in loc sa-i lase fratelui a preferat situatia aceasta……….tot mi-e mila de ea.
  Asa cum ti-am spus si ma repet unii si-au facut-o si cu mana lor. Nu sunt in masura sa judec dar ar trebui analizatate bine aceste cazuri si ajutati cei ce vor sa fie ajutati. Nu suntem in masura sa judecam.
  Aura ai observat ca aproape toti cersetorii cer bani??? “da-mi si mie 1 leu…..” Foarte putini zic sa-i dai un colt de paine sau daca le dai ceva de mancare unii arunca ce le dai.
  Incerc sa nu-i judec…………..dar n-as judeca atat de aspru nici autoritatile.

 6. Vezi, Gheo, de fiecare data imi dai posiilitatea sa spun cate ceva.
  Da, dar sunt asa din cauza societatii. Societatea suntem noi. Ce am facut noi, concret, pentru ca astfel de oameni sa nu mai existe? Nu crezi ca nepasarea noastra a dus la inmultirea cazurilor de acest gen? N-am sa insist, vreau doar sa punctez,inainte de revolutie erau foarte putini, spre deloc astfel de oameni degradati moral. Erau obligati sa mearga la munca. Era si un slogan:” Nici munca fara paine, nici paine fara munca!” Era rau, era bine, nu eu trebuie sa judec.?!  Am ales sa mergem in alta directie! Se pare ca nu e tocmai buna pentru unii. Se adapteaza mai greu, sau cum se zice, au ratat startul. Cert e ca nici eu si nici tu nu-i poti lua la tine acasa, dar autoritatile locale le pot face un adapost unde sa-i adune, sa-i trateze ca pe niste oameni, sa-i puna sa se gospodareasca, etc. Nu stiu, va fi greu pentru inceput, dar dandu-le anumite responsabilitati, cred ca usor, usor se vor disciplina unii pe altii. Daca nu incercam nu avem de unde sa stim!!!!!!
  Eu am vorbit despre cersetoria cu copii in brate, care nu trece neobservata. Crezi ca s-a luat vre-o masura? La cat de mare e orasul asta era si greu!! Treaba lor e sa afle cine sunt eu si cum de am curajul sa-mi spun unele ganduri aici . Le incurc socotelile?
  Nu eu am nevoie de asistenta sociala, dar nici nu am de gand sa tac! Daca o voi face va fi ca o revolta la tot ce se intampla. 
  Revenind la cazul relatat de tine,iti pun o intrebare : Ce ati facut voi ( nu neaparat tu ), vecinii pentru a o ajuta pe acea femeie, care e sigur, trece printr-o perioada tulbure si grea din viata ei?  Nici nu vreau sa vorbesc de frate. Asta voia sa-i ia femeii casa, nicidecum sa o ajute. Este stiut ca la datoriile stranse se aduna penalitatile, neplatite, te impovareaza, te doboara. Nu crezi ca ajutata cu cate putini bani de fiecare locatar femeia era si azi in casa ei? Iar daca mintea ii e tulbure, ajutorul vostru era cu atat mai mare. Asociatia de locatari e formata din voi!!! Voi puteati hotara soarta ei! Sigur, ea incurca si locurile de parcare acum. Alea trebuie sa fie ocupate de altii. Afara!
  Vine Craciunul!?    
  Mediteaza!

 7. bn ai zis nu toti,dar unii au nevoie de noi …
   

 8. Aura eu am stat de vorba cu acea femeie si o sa ma interesez la administrator sa vad daca ceea ce mi=a spus ea este adevarat. Prima oara eu am crezut ca are pensie dar femeia mi-a zis ca nu are desi a lucrat cu carte de munca. Acum nu stiu cati ani a lucrat ea dar as vrea sa incerc s-o ajut (in prezenta administratorului ca sa nu-mi aud comentarii……………facerea de bine cateodata este f….re de mama) sa vad daca ar putea beneficia de pensie.
  Pe mine ma intereseaza si-mi este mila de unii dintre ei…………….dar sunt doar EU si la mine acasa nu pot sa-i iau.
  Legat de adultii care chinuie niste copii plecand cu ei la cersit crede-ma ca i-as aduna si i-as pune la cele mai grele munci. Aici si politia poate sa intervina. Asa as face eu…………….dar eu sunt doar eu si nu am putere de decizie.
   De mine stiu majoritatea cine sunt si chiar nu ma intereseaza pentru ca eu mi-am spus intotdeauna punctul de vedere si in fata lor si unii dintre ei mi-au zis sa ma controlez la cap 🙂 Eu m-am controlat si stau foarte bine, asa ca trebuie sa se mai controleze si altii ca cine stie………..poate problema este la ei 🙂 🙂 🙂

 9. Bravo, Gheo, stiam eu ca nu poti fi un om nepasator! Chiar daca se zice : Cu o floare nu se face primavara, totusi anunta venirea ei! Un pas facut e un inceput. Poate exemplul tau va fi urmat si de alte persoane si de aici urmand exemplul sinergiei, actiunea v-a lua amploare si poate femeia respectiva va avea un trai mai usor. Iti doresc succes!
  Faptul ca altii te stiu cine esti si ca postezi cu numele de Gheo, e greseala ta, pentru ca ai venit si ai pus pe tava identitatea ta. Credeai ca iti ridica cineva osanale? Nu vezi ce timpuri traim? Te-ar manca daca le incurci socotelile. Crezi ca eu am ceva afaceri cu Mariana Ionescu? Nu, dar aici am gasit intelegere si de aici pot sa spun ceea ce cred ca nu se intampla cum cred EU ca ar trebui.
  Despre copiii care cersesc in zona pietei am zis si o sa mai zic. Acestia,  au crescut, au aparut altii si tot asa. Unul a si votat, ai vazut? Copil precoce! :).  La 14 ani stie cu ce se mananca sufragiu. Probabil e o afacere de familie, care nu este vazuta de ochii vigilenti ai sefului pietei, care pentru mai multa acuitate vizuala si-a montat opt camere de luat vederi. Culmea, tot miop este! Este ger de crapa pietrele, dar astia mici, invinetiti de frig, cu mucii stersi cu maneca, muncesc! Pentru cine? Asta e intrebarea. Cine e in spatele lor? Cine ii exploateaza? De ce n-au o copilarie linistita? De ce suntem nepasatori? Avem o casa de copii in oras, astia de ce n-au loc acolo?
  Nita, seful pietei, e foarte curios si-si da cu presupusul despre adevarata mea identitate. Asta e problema lui cea mai importanta.
  Daca ar stii, crezi ca nu vor mai cersi copilasii astia?

  Controlul la cap lasa sa si-l faca altii. Consider ca esti un om cu mintea la tine! 
  Daca nu ne vom mai putea ” intalni” aici pana de sarbatori, iti urez sa ai parte de liniste si de cele mai frumoase daruri de la Mosul alaturi de cine ti-e tie drag!

   

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *