GĂEȘTENI, AVEM NEVOIE DE SUSȚINEREA VOASTRĂ! Ziarul ”Cronica Găeștiului”, măcelărit de primarul Dan Iacobuță pentru a ascunde fapte penale și nereguli!

Primarul Dan Iacobuță a depășit orice limită a bunului simț, în încercarea disperată de a cenzura Cronica Găeștiului și de a băga pumnul în gura jurnaliștilor care nu-i convin, în timp ce plătește sume frumușele din bani publici unor instituții media dâmbovițene fără rating și fără tiraj, pentru a-i ridica ode. Acest individ,  ajuns primar cu 3011  voturi, în urma aplicării unei legi strâmbe, şi+a propus, ca unică iniţiativă de la preluarea mandatului, subjugarea cuvântului liber.

Pe scurt, la câteva zile după ce a intrat în pâine, a transmis tipografei care tipărește Cronica Găeștiului o adresă, prin care-i cere, în calitate de ordonator principal de credite, să nu scoată niciun tiraj al publicației găeștenilor fără acordul lui expres. La scurt timp, stimabilul înființează prin Dispoziție o comisie, formată din funcționari ai aparatului de specialitate, nespecialiști în media și comunicare, pe care o obligă să analizeze materialele din numărul 191, transmis spre avizare. Dincolo de faptul că legalitatea acestei comisii este discutabilă, întrucât ”Cronica Găeștiului” este o publicație a Consiliului Local, și nu a primarului, dincolo de faptul că de câteva luni găeștenii sunt privați de singura lor sursă de informare, Dan Iacobuță dictează ce să apară și ce să nu apară în ziar. La acest număr, perisat deja din punct de vedere al informațiilor, din cauză că se trage nejustificat de timp, îl deranjează pe Iacobuță un material despre consiliera PPDD Florentina Chiriță, aliata sa, pe numele căreia a fost formulată o plângere penală de furt de autoturisme!
Din informațiile noastre, pe acest Iacobuță îl doare rău de tot ediția online www.cronica-gaestiului.ro, pe care nu poate să o controleze. Își tot cheamă juriștii și profesioniștii, citește la legi și nu mai doarme noaptea, să găsească o soluție să cenzureze și acest canal media, care îmi aparține! Îl dor foarte tare comentariile găeștenilor, revoltați de acțiunile ridicole ale lui sau ale apropiaților. Pe surse am aflat că unul dintre consilierii locali, ”încondeiat” de un cititor, ar face presiuni imense pentru închiderea ziarului!
Probabil îl mai doare și faptul că ziarul nostru a dezvăluit, în exclusivitate și cu probe, cum a cumpărat el jumătate de Găești, în anul 2000, pe 150 milioane lei vechi! Poate mai are și altele de ascuns și atunci, singura metodă care i-a trecut prin cap, a fost să încerce cu disperare să ne închidă gura!
Când am fost chemată la comisia de cenzură, cenzurată și ea de Dan Iacobuță, ne-a transmis, urlând de nervi și abia controlându-se, că trebuie să dăm o notă explicativă în ceea ce privește publicitatea. I-am răspuns, în scris, că toate contractele pentru reclame au fost încheiate între primarul Alexandru Toader și agenții economici și că nu intra în sarcina redactorilor încasarea banilor.
Se mai zvonește că Iacobuță vrea acum să înființeze o comisie de disciplină, ca să mă intimideze și – crede el – să cedez. Îl anunț că încă trăim într-o țară liberă, în care funcţionează legi ale statului de drept, chiar dacă lui nu-i convine acest fapt și că Găeștiul își dorește cu adevărat să fie informat, nu cenzurat! Nu mie, Mariana Ionescu, îmi aduce prejudicii acest primar care probabil se crede Dumnezeu pe pământ după ce a câștigat pe brânci niște alegeri, ci găeștenilor, pe care-i vrea neinformați, neluminați și ușor de manipulat.
Fac un apel la toți găeștenii care își doresc în continuare să apară ”Cronica Găeștiului”, în forma în care i-a obișnuit, să vină la Casa de Cultură pentru a semna în tabelul de susținere pentru publicația lor. Să-i arătăm lui Dan Iacobuță că vă doriți informații adevărate, documentate, dezvăluiri inclusiv despre el și acoliții lui, că vă doriți – într-adevăr – libertate!

 

Aici puteţi consulta documentele de cenzură emise de primarul Dan Iacobuţă:

Filmul de mai jos ilistrează perfect modul în care politicienii înţeleg libertatea presei. Hai să le arătăm că la Găeşti nu le merge!

YouTube previzualizare imagini

Cronica de Gaesti

SCANDAL ÎN PSD DÂMBOVIŢA! Alexandru Oprea: „Ţuţuianu a transformat Biroul Permanent Judeţean în sufrageria dumnealui!”

S-a “încins tărâţa” în PSD Dâmboviţa după ce Adrian Ţuţuianu  i-a cerut demisia lui Liviu …

21 comments

 1. Jos cenzura.ce trebuie sa facem.o petitie

 2. eu propun sa numim cronica  SCANTEIA lui EDY, in care sa facem publicitate la restaurantul si la motelul lui domn Primar, sa incurajam parcarea masinii pe trotuar ca de ase se poarta, cand te tine si ai audi, mersul la servici sa fie intre 10-14, sa numai vorbim de doamna profesoara cel mai iluminat cadru didactic din Gaesti care prin propriul exemplu poate sa invete tinerele din clasele de liceu care este cheia succesului…..nu am decta un singur mesaj, hai sictir, oamenii te-au pus pe scaun oamenii te p[ot da jos, oricat de mare tare si pilos oi fi

 3. Credeam ca am scapat de cenzura de ani buni, dar iata ca realitatea ne contrazice. Unii oameni, e clar, nu pot conduce si face ceva bun, fara sa controleze tot. Mai ales, trebuie pastrat nedezvelit secretul faptelor neplacute publicului, ca altfel gramada nu poate fi manipulata si e nashpa.

 4. Mi-a placut videoclipul! La asa tratamente va asteptati? :), :)…
  Aveti grija ce va doriti. Stiti cum se zice- orice gand e o fapta .
  Azi, cautand oarece pe biroul meu, am dat peste  un material electoral ramas sau mai bine zis pastrat de mine. Este vorba de acele materiale cu care ne exasperau in campania pentru locale. E al PSD. Spuneau ei ce rele au facut Toader si Popescu, iar la final era scris mare BUBA. Buba era acrostihul de la Basescu, Udrea, Boc si Anastase, iar la final spuneau ei: Sparge BUBA! 
  Ei bine, buba s-a spart, dar noua nu ne e mai bine.
  Probabil ne-a invadat puroiul?!
  Cum scapam de el? 

 5. Pacat ca nu mai avem ziar. Acum , asa ca o parere personala, uneori articolele erau mai putin obiective dar de , cine nu munceste nu greseste.

 6. Sunt foarte trista, imi pare cu regret pentru ca acest lucru inseamna ca nu mai putem sa ne informam. Am plecat de ani buni din orasul meu natal. Acest site de informare era singurul care ma mai tinea la curent cu ceea ce se petrece acolo. Domnule primar va rugam sa le acordati umpic de ingaduinta. Fieva mila de noi cei care suntem plecati departe de casa natala!

 7. Parcă am spus eu mai de mult că trebuie să manifestăm în faţa primăriei. Ar fi fost singurul miting util din ultimii ani. Sau un mars al tacerii, că tot ni se impune tăcerea.

 8. Vasile Constantin

  Pacat. Domnul Dan Iacobuta ma dezamageste cu o asemenea atitudine. Lucrez de multi ani in presa centrala si stiu cum stau lucrurile in aceasta afacere, mai ales intr-un oras mic, unde o publicatie nu se poate auto-sustine. Totusi, gaestenii mei ar fi meritat macar o sursa de informare corecta. Sau macar o sursa. Imi facea mare placere sa iau un exemplar din Cronica Gaestiului si sa ma laud cu el in fata colegilor jurnalisti din Bucuresti. Era momentul meu de mandrie locala. Mare pacat…

 9. De acord, jos cenzura!!!…dar si din partea d-vs stimabili cronicari, cum spune proverbul neaos romanesc „vezi paiul din ochiul altuia si nu vezi barna din ochii tai”…
  Daca vreti libertate, oferiti libertate de opinie si cititorulor d-vs. Nu am contabilizat pana acum(daca este cazul o voi face) cate mesaje care nu v-au convenit mi-au fost sterse pana acum! Asta nu este cenzura?? Asa cum am mai spus in mesajele sterse de d-vs, ziarul a fost,este (sper ca nu va mai fi) PORTOCALIU!!! Nu este corect, nu este normal, nu este cinstit,ca atare nu veti avea sustinere,cel putin nu din partea mea, in demersul de mai sus.
  P.S. Ca simplu cetatean, remarc tenta jignitoare a articolului de mai sus fata de omul ( nu primarul) Iacobuta, va folositi de „instrumentul mass-media” pentru a va regla ceva conturi personale…?
  Jos cenzura doamna Mariana Ionescu!!!

 10. Nici nu avem nevoie de sustinerea ta, draga…”Anniela”. Este usor sa te ascunzi dupa un pseudonim si sa comentezi. Eu imi asum ceea ce scriu, tu…NU! Daca aveai curajul raspunderii iti declinai identitatea si stateam la taifas.Da-mi te rog un exemplu de material de presa „portocaliu” care sa nu te fi bucurat pana la extaz! Ma refer aici la artcolele impotriva administratiei Toader, a administratie Consiliului Judetean in frunte cu Florin Popescu. Cand am scris despre  ei, ti-a fatat vaca! Cand am scris si despre idolii tai pesedisti, ti-a murit vitelul! Nu sunt aprobate comentariile care contin cuvinte obscene. Noi nu facem politica niciunui partid. Tu, DA! Asta este diferenta. Nu l-am jignit pe edil, am aratat cu dovezi CENZURA. Cat despre conturi… zau, nu am nicio afacere cu omul Iacobuta. Are el ceva polite de platit pentru ca am scris cum s-a imbogatit in targusorul nostru.

  • Lasati-ma si pe mine sa ma bag in seama cu Anniela, va rog.
   Anniela, cred ca tu confunzi un pic lucrurile. Ziarul pe hartie e una, iar Cronica on line, altceva.  Ziarul pe hartie e foaia aceea pe care toti o primeam cand o ceream la Casa de Cultura. Culmea e ca era si rosie la culoare. Era rosie pentru ca a fost facuta pe vremea unui PSD-ist, om cu suflet mare, zic unii, care si-a legat numele de mai multe actiuni frumoase in orasul nostru. Florian Stanescu era numele lui. Inca il mai pomenesc oamenii care l-au cunoscut.
   Ca tu sa comentezi la acel ziar, nu aveai cum. Clar?
   Cronica on line e proprietatea Marianei Ionescu! Clar?
   Aici putem sa comentam. Ne da voie, dar ca orisice om care te primeste in casa lui, nu vrea sa fie injurat, amenintat si sa i se vorbeasca urat. Clar?  Fa aceasta diferenta si apoi revino.
   Poti sa semnezi si tabelul cu sustinerea ziarului necenzurat, pentru ca vad ca nu-ti place cenzura. Culoarea politica las-o dracului ca nu conteaza. Nu vezi cum se schimba astia la ciolan? Si apropos de portocaliu, de cate ori nu ne-au fost aduse la cunostinta actiuni ale primarului pe care noi le-am comentat. S-a vorbit si frumos de altele pe care la fel le-am comentat.
   Ce ai vrea, de maine incepand, sa citesti in ziarul local? Ceva de genul” – Dragi tovarasi, azi primarul nostru mult iubit, a venit la sediul primariei, imbracat cu … si dupa ce a primit in biroul dumnealui toti apropiatii domniei sale, a facut comanda de cafele, si-au aprins tigarile si s-au asezat la barfe. Afara il asteptau toti oamenii pe care acestia i-au amagit in campania electorala ca le da locuri de munca si case. Canci, primarul n-are de unde sa dea locuri de munca si nici case.” … Va urma! 

 11. Indivizi precum Dan Iacobuta vor duce PSD-ul la disparitie!

 12. Bagatul pumnului in gura  ar trebui ridicat la rang de lege si, de ce nu, publicat dracu’in Monitorul Oficial, astfel ar intra si dl primar in legalitate.Dar,deoarece am  speranata ca nu vom apuca (Doamne-ajuta!) ziua asta, sa vorbesc putin pe  limba intaiulul cetatean al Gaestiului: domnule primar, comunitatea noastra  si Primaria nu sunt incinte in care dvs sunteti seful iar noi, baietii cu papion la gat si prosop alb pe brat care spun GATA, SEFU’! Doamna Ionescu, respect!

 13.  

  „Anniela”, mesajele tale vor ajunge la gunoi, asa ca nu te mai osteni sa le concepi cu creierul tau rosu. Administratorul are acesasta sarcina. Ti-am zis ca nu facem politica niciunui partid, dar nu ai inteles nimic. Noi (pentru ca suntem trei la Cronica, distinso!) prezentam  dovezi si tu bati campii in lung si in lat. Despre ce vorbim?  Ti-ai spus punctul de vedere, ti l-am publicat. Nu ne bazam pe niciun pesedist cu carnet. Nu toti pesedistii sunt la fel, dar oamenii vor sa se dea cu binisorul pe langa “tatucu”.  Daca ai avea cei 7 ani de acasa ai veni la Casa de Cultura sa-ti sustii punctul de vedere, nu sa ma ameninti pitita dupa un pseudonim. E clar? P.S. Tine-ti mahalaua pentru campania care bate in curand la usa si…succesuri depline!

 14. asa iacobuta bravo distrugei pe astia de la ” cronicutza”’haha hahaha hahaha

  • … razi ca proasta-n targ, asta dupa ce un intreg targ a ras de tine si de curul tau pe car ti-l pozai si-l puneai la vanzare. I l-ai aratat si lui Iacobuta?
    

   • nu e problema ta cui am aratat eu fundul marsh

    • Hai dii bre, femeia aia ti-a zis ceva de cur, iar matale vorbesti de fund. Se poate? Matale esti aia care ti-ai facut publicitate la Cronica cu curul si tatele goale? Hai bre, nu fii ranchiunoasa, de ce te superi si le faci si astora hahaha. Ce, nu ai avut vizitatori destui pe You Tube, dupa aparitia in ziar? 
     Daca era oprit de-atunci mai stia lumea de tine? Hai dii, bre, ca eu zic ca nu e frumos sa te comporti asa dupa ce te-au facut vedeta.
     hahaha . Dii, bre! 

 15. Doamna, eu nu te laud, dar sa stii ca tu faci PRESA. Citesc mult pe fiecare zi…dar putini scriu cum o faci tu.  Stilul tau este deosebit si nu trece neobservat. Ii doare…fiindca tu ii dezvelesti la fund…si-i arati lumii intregi. Nu trebuie sa te lasi doborata de niste amarati care nu au ce face decat sa critice munca unui om. In primul rand cei care te critica sunt niste prapaditi, usor manipulabili …niste nevertebrate.

  Sarutmana!!!  :-)) 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *